Skip to content ↓

Study Artists Reign Supreme!

Fantastic results from the ISA Regional Art Competition

The Study has long been recognised as a genuinely creative school, holding nationally recognised awards such as the prestigious Artsmark Gold; having a demonstrably creative ethos; as well as a huge success rate for 11+ scholarships across all creative disciplines to prove it! 

Yet again, The Study has proved its worth in visual arts with the latest round of 1st Place awards at the Independent Schools Association annual Regional Art Competition.

No less than 100 Study girls had their work entered into the ISA Regional competition this year, and in true Study style, our talented girls swept the board in terms of accolades!

 Listed below are the 1st Place award winners:

1st Place KS2 3D Group - Terracotta Army  - All of last year’s Year 6M

1st Place  KS1 3D Group  - Year 1 Terracotta warriors- Sophie Chase, Amelie Griggs, Maddie Campbell-White, Matilda Reiniger, Chloe Holohan, Imogen Lovatt, Zara Petrovic, Farrah Wager

1st Place KS2 3D (individual) - Natalie Howatson-Tout with her wire and papier mache sculpture, “Boris the Budgie” which also wowed the judges at the Mayor’s Fourth Plinth Schools’ Competition

1St Place KS1 3D (individual)  - Nell King with her wonderful clay mask

1St Place KS2 Textiles (individual)  - Indigo Pennell with her fabric piece, “Peacocks”

1st Place KS1 Textiles group  - Thalia Fruchard & Juliette Streeter

1st Place KS2 Design - Tsukiha Hamasu and Ava Hurwitz  with their Picasso collages and T-shirts created in the Year 3 Picasso Day 2014 workshop

1st Place KS2 Photography  - this goes to talented photographer, Sophie Young, with her four fantastic images entitled “ Fresh Four”

All first place winners will now go on to the National Final Competition in November and we wish them all the very best of luck.  Well done Study artists!

Here are just a few photos of some of the entries to give you a taste of the high standards of work our girls produce:

Other fantastic accolades were:

2nd Place KS2 Textles (individual) - Tara Gillick with her fabric piece “Ship at Sea”, shown in thumbnail photo on homepage.

2nd Place KS2 Textiles Group – “Textile Terrace” – Kasia Brown, Edie Crowe, Freya Hansen, Sophia Harley, Monami Hiramatsu, Maddie Hunter,  Ruby Large,  Leah Syme, Willa Straus, Eva Rose Tanaka Maria Weight

2nd Place  KS2 Photography – Sophie Young – “Reflecting on my Mum”

2nd Place KS1 3D individual – Amelie Amalou – mask

Highly Commended  KS2 3D group  - “Egyptian Cats”  by  Mia Bishti, Theresa Boehm, Nikita Dhar, Lydia Eriksson, Hetti Hunt, Hiba Jelassi, Alicia Mahajan, Zeyna Malik, Victoria McDade, Diya Patel, Elsa Peterson, Maisie Young

Very well done girls, competition was stiff this year, so you can be very proud of what you have achieved.